W niniejszym artykule przedstawimy wzór pozwu o rozwód, który można złożyć w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Zaznaczyć trzeba, że wszelkie dane osobowe, adresy oraz stan faktyczny pojawiające się w niniejszym wzorze zostały wymyślone na potrzeby niniejszego artykułu. Jednocześnie, przedstawiony wzór pozwu o rozwód będzie miał zastosowanie jedynie do sprawy, w której strony będą wnosić o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie. W przypadku, gdyby rozwodzący się małżonek chciał, aby Sąd rozstrzygał o wyłącznej winie drugiego małżonka, wówczas petitum pozwu będzie musiało ulec stosownej modyfikacji. Na naszej stronie znajdziesz więcej informacji o tym jak napisać pozew o rozwód?
Spis treści
„Rzeszów, dnia 20 września 2024 roku
Sąd Okręgowy w Rzeszowie
I Wydział Cywilny
Plac Śreniawitów 3
35-959 Rzeszów
Powód: Magdalena Górska
PESEL: 89070712462
Niebieska 18
35-000 Rzeszów
Pozwany: Paweł Górski
PESEL: 84070712452
Zielona 12
35-000 Rzeszów
POZEW O ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE
Działając w imieniu własnym wnoszę o:
- rozwiązanie przez rozwód małżeństwa zawartego w dniu 20 czerwca 2015 r. w miejscowości Rzeszów przez Powódkę Magdalenę Górską z Pozwanym Pawłem Górskim bez orzekania o winie;
- powierzenie wykonywania władzy rodzicielskiej nad małoletnią Zofią Górską urodzoną 15 września 2016 r. w Rzeszowie obojgu rodzicom;
- ustalenie, że miejscem zamieszkania małoletniej Zofii Górskiej będzie każdorazowe miejsce zamieszkania Powódki – matki małoletniej – Magdaleny Górskiej;
- zasądzenie od Pozwanego Pawła Górskiego na rzecz małoletniej Zofii Górskiej alimentów w wysokości 1.000,00 zł (słownie: tysiąc złotych 00/100) płatnych w terminie do 10-go dnia każdego następującego po sobie miesiąca kalendarzowego do rąk Powódki przelewem na rachunek bankowy o numerze: 00 1010 4133 0000 0000 0101 8044 wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie w przypadku uchybienia terminowi płatności którejkolwiek z rat od dnia orzeczenia rozwodu;
- ustalenie kontaktów Pozwanego z małoletnią Zofią Górską w ten sposób, że Pozwanemu będzie przysługiwało prawo do kontaktów z małoletnią w:
- w co drugi weekend poczynając od pierwszego pełnego weekendu po orzeczeniu rozwodu od piątku od godziny 16:00 do niedzieli do godziny 17:00;
- II tydzień ferii zimowych od poniedziałku od godziny 9.00 do niedzieli do godziny 20.00;
- Okresie wakacyjnym:
- od 1 lipca od godziny 9:00 do 15 lipca do godziny 20:00;
- od 1 sierpnia od godziny 9:00 do 8 sierpnia do godziny 20:00;
- W okresie Świąt Bożego Narodzenia:
- W latach nieparzystych: w dniu 24 grudnia od godziny 15:00 do godziny 17:00 oraz w dniu 26 grudnia od godziny 12:00 do godziny 17:00;
- W latach parzystych: w dniu 24 grudnia od godziny 17:00 do godziny 19:30 oraz w dniu 25 grudnia od godziny 12:00 do godziny 17:00;
- W okresie Świąt Wielkanocnych co roku w każdy II dzień Świąt, tj. w Poniedziałek Wielkanocny od godziny 9:00 do 19:00;
- Zasądzenie od Pozwanego na rzecz Powoda zwrotu kosztów postępowania;
- dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów ze wskazanych poniżej dokumentów:
a. odpisu skróconego aktu urodzenia Zofii Górskiej
na fakt jego treści, a w szczególności na fakt zawarcia małżeństwa przez Strony oraz daty i miejsca jego zawarcia;
b. odpisu skróconego aktu urodzenia Zofii Górskiej
na fakt jego treści, a w szczególności na fakt pochodzenia małoletniej ze związku małżeńskiego Stron, a w konsekwencji ojcostwa Pozwanego oraz wieku małoletniej;
c. porozumienia wychowawczego z dnia 1 września 2024 r.
na fakt jego treści, a w szczególności na fakt pełnego porozumienia Stron w zakresie najważniejszych kwestii dotyczących małoletniej Zofii Górskiej wysokości zobowiązania alimentacyjnego Pozwanego, władzy rodzicielskiej nad małoletnią Zofią Górską, miejsca zamieszkania małoletniej Zofii Górskiej oraz kontaktach małoletniej z Pozwanym;
d. dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z przesłuchania Powódki – Magdaleny Górskiej (adres: ul. Niebieska 18, 35-000 Rzeszów)
na fakt zawarcia małżeństwa, miejsca wspólnego zamieszkiwania Stron po zawarciu małżeństwa, początkowych relacji Stron oraz ich sukcesywnego pogarszania, trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego Stron oraz podejmowanych przez Strony prób ratowania małżeństwa, definitywnego rozkładu więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej, prowadzenia odrębnych gospodarstw domowych, braku spędzania wspólnie wolnego czasu oraz odrębnego kręgu znajomych Stron, na fakt wyprowadzenia się Pozwanego ze wspólnie zajmowanego mieszkania oraz na fakt porozumienia się i współpracy pomiędzy małżonkami w zakresie najważniejszych spraw dotyczących opieki nad córką Stron;
- rozpoznanie sprawy również pod nieobecność Powódki.
UZASADNIENIE
Strony zawarły związek małżeński w dniu 20 czerwca 2015 r. w miejscowości Rzeszów. Akt małżeństwa został sporządzony przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Rzeszowie i oznaczony numerem 0000000/00/AM/2015/000000. Małżonkowie przed zawarciem małżeństwa znali się przez około 3 lata.
Po zwarciu małżeństwa małżonkowie podjęli decyzję, że zamieszkają razem w wynajętym mieszkaniu w miejscowości Rzeszów. Po kilku miesiącach małżonkowie zdecydowali się na zakup wspólnego mieszkania. Początkowo relacje małżonków układały się bardzo dobrze. Strony planowały wspólną przyszłość i chciały skupić się na wychowaniu dziecka i urządzaniu wspólnego, wymarzonego mieszkania.
Po pewnym czasie pomiędzy Stronami zaczęły pojawiać się coraz częstsze sprzeczki i nieporozumienia. Stopniowo ujawniały się także różnice w charakterach małżonków. Po pewnym czasie pomiędzy małżonkami zaczęły się pojawiać problemy z porozumieniem się nawet w najprostszych sprawach życia codziennego.
Wszystkie pojawiające się pomiędzy małżonkami nieporozumienia i sprzeczki powodowały, że Strony stopniowo oddalały się od siebie. Jednak kierując się dobrem dziecka i nadzieją na poprawę swoich relacji małżonkowie zdecydowali, że będą próbować ratować małżeństwo.
Strony w dalszym ciągu zamieszkiwały wspólnie i wspólnie ponosiły wydatki związane z utrzymaniem domu natomiast stopniowo oddalały się od siebie. Relacje Stron po pewnym czasie zaczęły przypominać bardziej relację znajomych, mieszkających we wspólnym domu, niż relację małżeńską.
W drugiej połowie 2023 r. pomiędzy Stronami nastąpił rozpad więzi fizycznej i mniej więcej w tym okresie Powódka uświadomiła sobie, że nie darzy już męża żadnym uczuciem. Od tego czasu Strony zaczęły zajmować odrębne pokoje we wspólnym mieszkaniu. W czerwcu 2024 r. Pozwany podjął decyzję, że wyprowadzi się ze wspólnego mieszkania Stron i w tym celu wynajął mieszkanie.
W związku z rozpadem związku małżeńskiego oraz koniecznością zapewnienia opieki nad małoletnią córką – Zofią Górską, Strony postanowiły się porozumieć i w tym celu przygotowały porozumienie wychowawcze (w załączeniu), w którym uregulowały wszelkie kwestie związane z opieką i wychowaniem małoletniej Zofii. Strony podpisały dokument w dniu 1 września 2024 r.
Przesłanki orzeczenia rozwodu między małżonkami uregulowane zostały w art. 56 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r., Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy. Zgodnie z treścią wskazanego przepisu, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
W oparciu o powyżej przedstawione argumenty, należy stwierdzić, że wszystkie wyżej wymienione więzi, tj. więź duchowa, fizyczna oraz gospodarcza ustały obecnie pomiędzy małżonkami.
Od blisko roku, mimo wspólnego zamieszkiwania, Strony zamanifestowały dostatecznie rozpad więzi małżeńskich, poprzez zajmowanie odrębnych pokoi w mieszkaniu małżonków, a od września Strony mieszkają już całkowicie osobno. Wcześniejsze relacje małżonków ograniczały się jedynie do współdzielenia bieżących rachunków i rozmów związanych z wychowywaniem i bieżącą opieką nad małoletnią Zosią.
Ujawniające się różnice w charakterach i usposobieniu małżonków, stale wywoływały regularne nieporozumienia i kłótnie, które negatywnie wpłynęły na relacje Stron. Taki stan rzeczy spowodował, że aktualnie nie istnieją już jakiekolwiek więzi emocjonalne pomiędzy małżonkami, co z kolei spowodowało, że pomiędzy Stronami zanikła także całkowicie więź fizyczna.
Dodatkowo w przedmiotowej sprawie nie zachodzą jakiekolwiek negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu, a mianowicie okoliczności wskazane w art. 56 § 2 k.r.o. i art. 56 § 3 k.r.o.
Zgodnie bowiem z tym co zostało wskazane powyżej, Strony mają jedno małoletnie dziecko – córkę Zofię, a między nimi panuje pełna zgodność co do najważniejszych kwestii dotyczących jej wychowania, czego potwierdzeniem jest podpisanie przez rodziców porozumienia wychowawczego. Podsumowując, rozwiązanie małżeństwa pomiędzy Stronami, w żadnym wypadu nie spowoduje, że dobro małoletniej Zofii Górskiej ucierpi w jakikolwiek sposób.
Orzeczenie rozwodu nie będzie również sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, ponieważ małżonkowie aktualnie nie zamieszkują ze sobą.
Jednocześnie, zgodnie art. 187 § 1 pkt 3 k.p.c. Powódka informuje, że Strony dotychczas nie podjęły próby mediacji, ani innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, gdyż z uwagi na charakter sprawy polubowne rozwiązanie sporu między Stronami nie jest możliwe. W kwestiach związanych z wychowaniem i opieką nad małoletnią Zofią Górską małżonkom udało się wypracować wspólne stanowisko, które zostało dołączone do niniejszego pozwu o rozwód w postaci porozumienia wychowawczego.
***
Mając na uwadze powyższe, wnoszę jak na wstępie.
W imieniu własnym – Powódka – Magdalena Górska
Załączniki:
- opłata od pozwu,
- odpis skrócony aktu małżeństwa Stron
- odpis skrócony aktu urodzenia Zofii Górskiej
- porozumienie wychowawcze z dnia 1 września 2024 r.”