W niniejszym artykule przedstawimy wzór wniosku o ustalenie miejsca pobytu dziecka, który można złożyć w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Zaznaczyć trzeba, że wszelkie dane osobowe, adresy oraz stan faktyczny pojawiające się w niniejszym wzorze zostały wymyślone na potrzeby niniejszego artykułu.
Spis treści
Rzeszów, dnia18 marca 2025 roku
Sąd Rejonowy w Rzeszowie
III Wydział Rodzinny i Nieletnich
Kustronia 4
35-303 Rzeszów
Wnioskodawca:
Aleksandra Górska
Małopolska 2/10
35-103 Rzeszów
PESEL: 92030303624
Uczestnicy:
1)Tomasz Kowalski
Dolnośląska 10/15
35-103 Rzeszów
2) Pola Kowalska
Małopolska 2/10
35-103 Rzeszów
WNIOSEK O USTALENIE MIEJSCA POBYTU MAŁOLETNIEJ WRAZ Z WNIOSKIEM O ZABEZPIECZENIE
Działając imieniem własnym, wnoszę o:
- Ustalenie, że każdorazowym miejscem zamieszkania małoletniej Poli Kowalskiej będzie każdorazowe miejsce zamieszkania matki małoletniej – Aleksandry Górskiej;
- Zabezpieczenie wniosku zawartego w pkt. 1 w powyżej, poprzez ustalenie, że przez czas trwania postępowania miejscem zamieszkania małoletniej Poli Kowalskiej będzie każdorazowe miejsca zamieszkania matki małoletniej – Aleksandry Górskiej;
- zasądzenie od Uczestnika na rzecz Wnioskodawcy zwrotu kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego według norm prawem przepisanych;
- dopuszczenie i przeprowadzenie dowodów :
- odpis aktu urodzenia małoletniej Poli Kowalskiej
na fakt jego treści, a w szczególności na fakt pochodzenia dziecka i ojcostwa Tomasza Kowalskiego;
- kopia umowy najmu lokalu mieszkalnego z dnia 1 października 2024 r.
na fakt jej treści, a w szczególności na fakt wyprowadzenia się małoletniej z mieszkania zajmowanego z ojcem i zamieszkania z matką oraz życia rodziców małoletniej w rozłączeniu;
Jednocześnie, wnoszę o wezwanie na rozprawę, dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadków:
1.Zofii Górskiej (adres do doręczeń: ul. Zielona 15, 35-317 Rzeszów)
na fakt charakteru relacji Stron, początkowego miejsca zamieszkania Stron po narodzinach małoletniej, sposobu sprawowania opieki nad małoletnią przez Wnioskodawczynię oraz przez Uczestnika, na fakt relacji łączących małoletnią z każdym z rodziców, na fakt zamieszkania małoletniej wraz z matką w wynajętym przez matkę mieszkaniu, a w konsekwencji na fakt życia rodziców małoletniej w rozłączeniu;
2. Katarzyny Górskiej (adres do doręczeń: ul. Niebieska 17, 35-317 Rzeszów)
na fakt charakteru relacji Stron, początkowego miejsca zamieszkania Stron po narodzinach małoletniej, sposobu sprawowania opieki nad małoletnią przez Wnioskodawczynię oraz przez Uczestnika, na fakt relacji łączących małoletnią z każdym z rodziców, na fakt zamieszkania małoletniej wraz z matką w wynajętym przez matkę mieszkaniu, a w konsekwencji na fakt życia rodziców małoletniej w rozłączeniu;
Wnoszę także o dopuszczenie dowodu z przesłuchania Wnioskodawczyni – Aleksandry Górskiej
na fakt charakteru relacji Stron, początkowego miejsca zamieszkania Stron po narodzinach małoletniej, sposobu sprawowania opieki nad małoletnią przez Wnioskodawczynię oraz przez Uczestnika, na fakt relacji łączących małoletnią z każdym z rodziców, na fakt zamieszkania małoletniej wraz z matką w wynajętym przez matkę mieszkaniu, a w konsekwencji na fakt życia rodziców małoletniej w rozłączeniu;
Na samym końcu, wnoszę o rozpatrzenie sprawy również pod nieobecność Wnioskodawcy.
UZASADNIENIE
Małoletnia Pola Kowalska urodzona w dniu 15 maja 2020 r. w Rzeszowie pochodzi ze związku pozamałżeńskiego Wnioskodawczyni – Aleksandry Górskiej i Uczestnika – Tomasza Kowalskiego.
Strony poznały się w 2017 r. Początkowo relacje Stron układały się pomyślnie. W połowie czerwca 2019 r. Strony zamieszkały w zakupionym mieszkaniu w Rzeszowie. Krótko po wspólnym zamieszkaniu Wnioskodawczyni zaszła w ciążę i ostatecznie w maju 2020 r. na świat przyszła małoletnia Pola. Po narodzinach córki, Wnioskodawczyni zrezygnowała z pracy i sprawowała nad nią osobistą opiekę przez kilka pierwszych lat.
W 2023 r. zaczęły pojawiać się pomiędzy Stronami pierwsze nieprozumienia związane z kwestiami finansowymi, jak również na tle wychowania małoletniej. Z czasem konflikty pomiędzy Stronami zaczęły narastać i dotyczyły praktycznie każdej sfery życia. Początkowo jednak Strony próbowały ratować związek ze względu na dobro dziecka i pomimo nieporozumień udały się na terapię. Ostatecznie jednak w sierpniu 2024 r. Strony zdały sobie sprawę, że nie są w stanie odbudować swoich wcześniejszych relacji i po wielu rozmowach, Strony zdecydowały o rozstaniu, a Wnioskodawczyni zaczęła szukać mieszkania na wynajem. W październiku Wnioskodawczyni wynajęła mieszkanie i przeprowadziła się do niego wraz z córką.
Wobec faktu, że małoletnia aktualnie mieszka jedynie z matką – Wnioskodawczynią niniejszy wniosek jest w pełni zasadny i konieczny.
Artykuł 92 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej również jako „k.r.o.”) stanowi, iż dziecko do pełnoletniości pozostaje pod władzą rodzicielską. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw (art. 95 § 1 k.r.o.). Zgodnie z art. 95 § 3 k.r.o. władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny.
Poprzez dobro dziecka należy rozumieć zapewnienie dziecku wszystkich tych wartości, które są konieczne do jego prawidłowego rozwoju fizycznego i duchowego, o czym stanowi art. 96 § 1 k.r.o.. Zgodnie z art. 97 k.r.o., jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, a w braku takiego porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Do istotnych spraw dziecka orzecznictwo zalicza m.in. sprawy związane z miejscem pobytu dziecka (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 14 października 1970 r., sygn. akt III CRN 181/70).
Dobro dziecka jest zawsze wartością nadrzędną. Ustawodawca stawia je więc ponad interesem rodziców. To władza rodzicielska i kompetencja do wykonywania pieczy wyznaczają osobę, której miejsce zamieszkania determinuje zamieszkanie dziecka ( Pazdan, w: Pietrzykowski, Komentarz KC, t. I, 2015, art. 26, Nb 2).
Wnioskodawczyni i małoletnia są ze sobą bardzo zżyte, bowiem to Wnioskodawczyni sprawowała nad nią osobistą opiekę przez kilka pierwszych lat życia, a małoletnia czuje się bezpieczna w jej obecności. Również to Wnioskodawczyni zajmuje się samodzielnie kwestiami związanymi z edukacją, czy leczeniem małoletniej.
Jednocześnie Wnioskodawczyni organizuje dziecku czas i zapewnia jej rozrywki odpowiednie do wieku i stanu zdrowia oraz zapewniające jej prawidłowy rozwój.
Zaznaczyć również trzeba, że to Wnioskodawczyni, a nie Uczestnik pozostaje w stałym kontakcie z placówka edukacyjną do której uczęszcza małoletnia.
Wobec faktu, że praktycznie od pierwszych dni życia dziecka, to Wnioskodawczyni jest rodzicem wiodącym (odpowiedzialnym za leczenie i edukację dziecka), to ona posiada większe kompetencje do wykonywania pieczy nad małoletnią Polą.
Zgodnie z treścią art. 730 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (dalej również jako „k.p.c.”) udzielenia zabezpieczenia można żądać w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny. Jak stanowi art. 7301 1 k.p.c. „Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.”
Zgodnie natomiast z art. 755 § 1 pkt 4 p.c. „Jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych dla zabezpieczenia roszczeń pieniężnych. W szczególności sąd może: (…) uregulować sposób roztoczenia pieczy nad małoletnimi dziećmi i kontaktów z dzieckiem”
Uprawdopodabniając interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia wskazać należy, że rodzice małoletniej żyją w rozłączeniu i koniecznym jest ustalenie jej miejsca pobytu. To Wnioskodawczyni jest rodzicem wiodącym w wychowaniu dziecka, a zatem oczywistym jest, że małoletnia Pola jest z nią bardzo związana i to Wnioskodawczyni daje jej poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie Wnioskodawczyni ma większe kompetencje wychowawcze.
Właściwość miejscowa Sądu Rejonowego w Rzeszowie została ustalona w oparciu o normę wynikającą z art. 569 § 1 k.p.c., zgodnie z którym „Właściwy wyłącznie jest sąd opiekuńczy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie ma dotyczyć, a w braku miejsca zamieszkania – sąd opiekuńczy miejsca jej pobytu. Jeżeli brak i tej podstawy – właściwy jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy.”
Małoletnia Pola zamieszkuje wraz z Wnioskodawczynią w Rzeszowie, a tym samym właściwy do rozpoznania sprawy jest Sąd Rejonowy w Rzeszowie, III Wydział Rodzinny i Nieletnich.
Wniosek o zabezpieczenie kontaktów jest zwolniony od opłat, zgodnie z art. 95 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, bowiem zgłoszony został w piśmie rozpoczynającym postępowanie.
Jednocześnie informuję, iż Strony dotychczas nie podjęły próby mediacji, ani innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, gdyż z uwagi na charakter sprawy polubowne rozwiązanie sporu między Stronami nie jest możliwe
***
Mając na uwadze powyższe, wnoszę jak w petitum.
W imieniu własnym – Aleksandra Górska
w załączeniu:
- dowód uiszczenia opłaty od wniosku;
- odpis aktu urodzenia małoletniej Poli Kowalskej;
- umowa najmu lokalu mieszkalnego z dnia 1 października 2024 r.;
- odpis wniosku.