Blog

Jagienka-Jaracz_03

Jagienka Jaracz - Wilk

Adwokat
Dbam o interesy moich Klientów na sali sądowej i poza nią. Powierzając mi Twoją sprawę możesz być pewny, że znalazła się ona we właściwych rękach.

Jaka kancelaria w sprawie o rozwód?

26 listopada, 2024

Taka kancelaria, która ma duże doświadczenie w sprawach rodzinnych jest najlepsza do prowadzenia sprawy o rozwód. Nie oszukujmy się, im więcej rozwiedzionych małżeństw, tym większe doświadczenie kancelarii oraz adwokatów, radców prawnych i prawników w niej pracujących. Kierując się wyborem kancelarii w sprawie o rozwód dobrze też sprawdzić opinie dotychczasowych klientów o danej kancelarii. Wreszcie dobrze jest też porozmawiać ze znajomymi, którzy niejednokrotnie korzystali już z pomocy profesjonalnego pełnomocnika i mogą polecić bądź odradzić daną kancelarię.

Spis treści

Czy każdy adwokat zajmuje się rozwodami?

Nie każdy adwokat zajmuje się rozwodami. Wynika to z kilku  powodów. Po pierwsze dany adwokat może koncentrować się na innych sprawach i w nich mieć większe doświadczenie Adwokat od wszystkiego to adwokat do niczego. Istnieją kancelarie specjalizujące się jedynie w prawie karnym, gospodarczym czy w prawie nowych technologii i nie zajmują się w innymi sprawami w tym również sprawami rodzinnymi. Po drugie dany adwokat może nie lubić spraw rodzinnych i zwyczajnie się w nich nie odnajdować i nie realizować. Nie można tracić z pola widzenia okoliczności, że sprawy rodzinne, a w tym również sprawy o rozwód, wymagają od pełnomocnika empatycznego podejścia. Sprawy rozwodowe dotyczą najbardziej intymnych i najważniejszych sfer życia klienta, a z doświadczenia wiem, że nie każdy adwokat potrafi odpowiednio podejść do zapłakanej, czy przestraszonej klientki i podnieść ją na duchu zaraz przed wejściem na salę, czy bez obiecywania gruszek na wierzbie.

Kiedy warto zwrócić się do specjalisty?

Zawsze warto zwrócić się do specjalisty w sprawie o rozwód. Po pierwsze jeszcze przed wniesieniem czy otrzymaniem pozwu o rozwód, aby krótko mówiąc móc się spokojnie przygotować do całej sprawy. Spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli dochodzi do rozwodu to sam rozpad małżeństwa to jest proces, w którym uczestniczą małżonkowie wspólnie. Okres, w którym małżonek ma poczucie, że małżeństwo powoli się rozpada jest tym momentem, w którym warto zwrócić się do specjalisty.

Adwokat od rozwodów zapewnia bezpieczeństwo 

Tak, adwokat od rozwodów zapewnia bezpieczeństwo. Doświadczony adwokat pomoże małżonkom przygotować się na ewentualne niespodzianki w trakcie bądź jeszcze przed rozwodem. Z doświadczenia wiadomo, że nawet jeśli małżonkowie mają wspólną wizję co do rozwodu i kwestii związanych z wychowaniem dziecka, czy dzieci po rozwodzie, to i tak w wielu przypadkach decydują się na pomoc profesjonalisty. Rozwód zawsze jest związany z wieloma emocjami i w takich stresujących chwilach warto mieć ze sobą kogoś, kto jest doświadczony w sprawach rozwodowych.

Jak wygląda współpraca z adwokatem rozwodowym?

Współpraca z adwokatem rozwodowym rozpoczyna się od spotkania, podczas którego adwokat ustali jaki był przebieg małżeństwa stron oraz ustali jakie klient ma oczekiwania w stosunku do rozwodu. Po wstępnej rozmowie z klientem adwokat przedstawi klientowi ewentualne rozwiązania najkorzystniejsze dla niego w danej sytuacji. Dodatkowo adwokat przedstawi klientowi jakie dokumenty i dowody musi zgromadzić do sprawy o rozwód oraz przedstawi koszty związane ze sprawą o rozwód. Wstępnie adwokat też wyznaczy ramy czasowe do dokonania poszczególnych czynności i przygotowania poszczególnych dokumentów, jak np. przygotowanie pozwu i złożenie pozwu czy przygotowanie porozumienia rodzicielskiego. 

Jakie są etapy sprawy rozwodowej

W trakcie postępowania rozwodowego można wyróżnić kilka etapów. Pierwszym z nich jest złożenie pozwu w sądzie. Pozew zawiera informacje dotyczące małżonków, ich dzieci oraz historię małżeństwa stron. Wzór pozwu o rozwód można znaleźć w artykule  Wzór pozwu o rozwód.

W przypadku, gdy małżonkowie potrafią się porozumieć w kwestiach związanych z wychowaniem dziecka, wówczas można spróbować wyróżnić kolejny etap, a mianowicie zawarcie porozumienia wychowawczego. W tym zakresie warto wskazać, że porozumienie wychowawcze może zostać zawarte zarówno samodzielnie przez małżonków, jak również w ramach mediacji. I tak, wielokrotnie zdarza się, że małżonkowie wnoszą o skierowanie sprawy na mediacje, w celu wypracowania porozumienia dotyczącego opieki i wychowania dzieci po rozwodzie.

Kolejnym etapem jest rozprawa o rozwód. O tym jak przygotować się do rozprawy o rozwód pisaliśmy w niniejszym artykule Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej . Zwykle w sprawach o rozwód bez orzekania o winie jeśli nie ma żadnych sporów pomiędzy małżonkami co do kwestii związanych z opieką nad dziećmi sama rozprawa trwa ok 30 minut, a cały rozwód kończy się już na pierwszym terminie.

Po rozprawie o rozwód następuje kolejny etap, a mianowicie wydanie wyroku rozwodowego. I w zasadzie w wielu przypadkach jest to ostatni etap całej sprawy o rozwód. Po wyroku rozwodowym kancelaria występuje w imieniu klienta o doręczenie wyroku wraz ze stwierdzeniem jego prawomocności.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których wyrok o rozwód nie jest korzystny dla klienta i wówczas pojawia się potrzeba złożenia od takiego wyroku apelacji. Brak korzystności wyroku może dotyczyć kwestii związanych z orzeczeniem o winie małżonków w rozkładzie pożycia małżeńskiego ewentualnie może dotyczyć kwestii związanych z wychowaniem dziecka lub dzieci małżonków po rozwodzie. Apelacja jest ostatnim etapem sprawy o rozwód, ale żeby w ogóle mogło do niego dojść to w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku, który składa się w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku i podlega opłacie w wysokości 100,00 zł. Po uzyskaniu wyroku wraz z uzasadnieniem małżonek (bądź pełnomocnik małżonka) może złożyć apelację od wyroku w ciągu 14 dni od dnia otrzymania tego wyroku. Po złożeniu apelacji Sąd Apelacyjny wyznacza termin i dokonuje merytorycznej kontroli wydanego przez Sąd Okręgowy rozstrzygnięcia, po której Sąd Apelacyjny może albo zmienić wydany wyrok, albo go uchylić i przekazać do ponownego rozpoznania do Sądu Okręgowego albo oddalić apelację, co w skrócie oznacza, że podziela w całości stanowisko Sądu Okręgowego.

Ile kosztuje rozwód w Rzeszowie? – opłaty i cennik

Wynagrodzenie kancelarii w sprawie o rozwód uzależnione jest od okoliczności konkretnej sprawy.  Wynagrodzenie zależy od tego czy:

  • klient decyduje się na rozwód z orzekaniem o winie małżonka czy też bez orzekania o winie?
  • ze związku małżeńskiego pochodzą małoletnie dzieci?
  • pomiędzy klientem a jego małżonkiem jest porozumienie dotyczące władzy rodzicielskiej bądź kontaktów z małoletnimi dziećmi?
  • pomiędzy małżonkami jest konflikt dotyczący alimentów na małoletnie dzieci?
  • w pozwie zgłoszono żądanie o zasądzenie alimentów na małżonka?
  • klient chciałby od razu w wyroku rozwodowym dokonać podziału majątku wspólnego małżonków?

Im więcej rozbieżności pomiędzy małżonkami tym sprawa o rozwód jest droższa, bowiem zachodzi potrzeba sporządzenia wielu pism procesowych oraz konieczność stawiennictwa na wielu rozprawach, co w konsekwencji powoduje, że finalny koszt rozwodu jest większy.

Jeżeli czytasz ten tekst, najpewniej potrzebujesz naszej pomocy. Zapraszamy zatem na spotkanie w naszej Kancelarii Adwokackiej w Rzeszowie, gdzie wspólnie omówimy sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Doświadczony adwokat rozwodowy zabezpieczy w odpowiedni sposób Twoje interesy i będzie bronił Twoich praw.

Obszar naszej działalności to nie tylko Rzeszów. Prowadzimy sprawy również w innych miastach, w szczególności takich jak Krosno, Tarnów czy Przemyśl. Aby ułatwić kontakt, spotkanie może odbyć się także zdalnie, z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość. się także zdalnie, z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość.

Kancelaria ani poszczególni autorzy nie odpowiadają za jakiekolwiek szkody majątkowe lub niemajątkowe, które mogłyby powstać w przypadku zastosowania się do treści zamieszczonych na stronie internetowej Kancelarii, w szczególności na blogu. Umieszczone teksty nie stanowią opinii prawnej ani jakiejkolwiek porady prawnej i nie mogą być podstawą do podjęcia jakiejkolwiek decyzji. Treść bloga nie dotyczy stanu obowiązującego prawa i jest jedynie odzwierciedleniem poglądów autorów poszczególnych wpisów. Nie jest to również oficjalne stanowisko Kancelarii w jakiejkolwiek sprawie. Autorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany zamieszczonych tekstów oraz poglądów w każdym czasie, w szczególności wówczas, gdy dojdzie do zmiany stanu prawnego lub orzecznictwa sądowego. Czytelnik treści zawartych na stronie internetowej Kancelarii powinien zdawać sobie sprawę, że tylko kontakt z adwokatem lub radcą prawnym i wyczerpująca analiza indywidualnej sprawy z wszystkimi jej odrębnościami może pozwolić na udzielenie adekwatnej pomocy i porady prawnej.