Z całą świadomością możemy napisać, że ekspresowy rozwód w Rzeszowie jest jak najbardziej możliwy. Warto jednak wyjaśnić, jakie warunki muszą małżonkowie spełnić, aby móc uzyskać ekspresowy rozwód oraz jaki faktycznie czas należy rozumieć za ekspresowy.
Spis treści
Co to jest ekspresowy rozwód?
Ekspresowy rozwód to taki, który, biorąc pod uwagę realia życia sądowego jest faktycznie bardzo szybki. Czas można tu badać w dwóch aspektach. Po pierwsze jako czas oczekiwania na rozprawę o rozwód, a po drugie jako sam czas rozprawy o rozwód.
Ekspresowym rozwodem można nazwać zatem rozwód, który zakończy się relatywnie szybko od czasu złożenia pozwu. Standardowo rozwód w przypadku braku wniosku małżonków o orzekaniu o winie stron w rozkładzie pożycia małżeńskiego trwa od ok 4 do 6 miesięcy. Czasem jednak pomimo wniosków o braku orzekania o winie, pomiędzy Stronami jest wiele nieporozumień w kwestiach związanych z wychowaniem i opieką nad dziećmi po rozwodzie. W takiej sytuacji czas całego postępowania rozwodowego się znacznie przeciąga.
Ekspresowym rozwodem można nazwać również rozwód, gdzie sama rozprawa rozwodowa trwa niecałe 30 minut. W czasie takiej rozprawy Sąd przesłuchuje oboje małżonków i, jeśli małżonkowie potrafili ze sobą współpracować i wypracować porozumienie co do opieki nad małoletnimi dziećmi po rozstaniu, bądź w przypadku, gdy małżonkowie dzieci nie mają albo mają dzieci, które są już pełnoletnie sama rozprawa jest relatywnie krótka. W tym kontekście trzeba wskazać, że najkrótsza rozprawa o rozwód, na której reprezentowaliśmy Klienta trwała łącznie niecałe 13 minut. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Ale faktycznie tak było. Całe nagranie rozprawy trwa 12 minut i 44 sekundy.
Z praktyki jednak wiemy, że rozprawa w ekspresowym rozwodzie zwykle odbywa się w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia pozwu oraz trwa ok 30 minut. Naszym rekordem jest uzyskanie rozwodu w ciągu łącznie 21 minut i dokładnie 2 miesiące i jeden dzień od dnia złożenia pozwu i to w czasie okresu wakacyjnego (czyli urlopowego, który zwykle wiąże się z dużo mniejszą aktywnością Sądu).
Jak uzyskać ekspresowy rozwód z dziećmi?
Uzyskanie ekspresowego rozwodu, gdy z małżeństwa pochodzą małoletnie dzieci Stron jest możliwe, jeśli małżonkom udało się wypracować porozumienie związane z ich wychowaniem i opieką nad nimi po rozwodzie. W tym celu najlepszym rozwiązaniem dla małżonków będzie przygotowanie i podpisanie porozumienia rodzicielskiego.
Porozumienie rodzicielskie – jak wpływa na szybkość rozwodu?
Porozumienie rodzicielskie wpływa w taki sposób na szybkość rozwodu, że Sąd, któremu została przydzielona w wyniku przeprowadzonego losowania sprawa widzi, że małżonkowie są zgodni w zakresie wszystkich najważniejszych kwestii związanych z wychowaniem dzieci po rozwodzie. O porozumieniu rodzicielskim szerzej jest w przedmiotowym artykule pt. Porozumienie rodzicielskie, niemniej w tym miejscu warto przypomnieć najważniejsze kwestie z nim związane.
Porozumienie rodzicielskie jest to rodzaj umowy pomiędzy małżonkami, której celem jest ustalenie najważniejszych spraw związanych z wychowaniem i opieką nad dziećmi po rozwodzie. Porozumienie rodzicielskie może zostać zawarte przez rodziców przed złożeniem pozwu o rozwód jak i w trakcie trwania postępowania rozwodowego, przy czym wskazać trzeba, że podpisanie go wcześniej ma kluczowe znaczenie dla terminu wyznaczenia i czasu trwania całej sprawy o rozwód.
W porozumieniu rodzicielskim trzeba uregulować kwestię zamieszkania dzieci po rozwodzie, które może być zarówno przy mamie jak i przy tacie. Niezależnie od tego, czy rodzice postanowią o sprawowaniu opieki naprzemiennej po rozwodzie, czy też nie, dziecko lub dzieci małżonków muszą mieć ustalone jedno miejsce zamieszkania. W większości przypadków, rodzice decydują, że miejsce zamieszkania dzieci będzie tam, gdzie dotychczas dziecko mieszkało.
Porozumienie rodzicielskie reguluje również sferę kontaktów dziecka i jego rodziców. W takim przypadku rodzice mogą wybrać pomiędzy opieką naprzemienną, a sztywnym uregulowaniem kontaktów. Uregulowanie kontaktów powoduje, że w postępowaniu o rozwód Sąd już nie musi badać tej kwestii, co przekłada się na czas samego postępowania rozwodowego.
Porozumienie rodzicielskie reguluje również kwestie związane z utrzymaniem dzieci. Rodzice mogą ustalić pomiędzy sobą, że jeden z nich będzie płacił sztywną kwotę alimentów na dziecko lub dzieci, bądź mogą też przyjąć, że kosztami utrzymania dzieci będą się dzielić po połowie. Zwykle w przypadku opieki naprzemiennej rodzice decydują się na ponoszenie wydatków bieżących na potrzeby dzieci we własnym zakresie, a większe koszty takie jak edukacja czy leczenie dzieci będą dzielić na pół.
W porozumieniu rodzicielskim warto zawrzeć porozumienie co do sprawowania władzy rodzicielskiej nad dziećmi po rozwodzie. Zawarcie porozumienia rodzicielskiego jest gwarantem pozostawienia jej przy obojgu z rodziców.
Rozwód na pierwszej rozprawie – czy jest możliwy?
Oczywiście, rozwód na pierwszej rozprawie jest jak najbardziej możliwy. Jedynym warunkiem jaki trzeba spełnić aby uzyskać rozwód już podczas pierwszej (i jedynej) rozprawy jest ustalenie jego warunków z małżonkiem. W sytuacji, gdy pomiędzy Stronami nie będzie żadnych kwestii spornych, tj. w zakresie orzekania o winie oraz związanych z wychowaniem i opieką nad dziećmi po rozwodzie wówczas postępowanie dowodowe Sądu ograniczone zostanie jedynie do przesłuchania małżonków i po tej czynności Sąd wydaje wyrok, w którym orzeka o rozwodzie małżonków. Podczas tego przesłuchania Sąd zadaje pytania Stronom mające na celu jedynie ustalenie, czy pomiędzy Stronami doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, bez dociekania, czy i jakie powody spowodowały rozkład wszystkich więzi małżeńskich.
Podsumowanie
Ekspresowy rozwód jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą i potrafią rozstać się ze sobą w pokojowej atmosferze. W każdym przypadku w sytuacji rozpadu zarówno związku jak i małżeństwa byli partnerzy mają do siebie żal. Na szczęście zdarzają się przypadki, w których Strony wolą mieć w pamięci tylko te dobre chwile i na szczęście w ostatnim czasie jest ich wiele. Zdarzają się też rozwody, w których małżonkowie zwyczajnie dziękują sobie za wspólnie spędzonych kilka lub kilkanaście lat życia, bowiem w ostatecznym rozrachunku, pomimo, że ich drogi się już rozeszły, ich związek stanowi dla nich ważny etap w życiu.