Blog

Karolina Piekielniak

Karolina Piekielniak

APLIKANT ADWOKACKI
Przykładam dużą wagę do szczegółów. Wiem, że bardzo często o wygranej decydują niuanse, które staram się odnaleźć w aktach każdej sprawy.

Adwokat Rozwodowy w Rzeszowie

23 października, 2024

Zgodnie ze statystyką prowadzoną przez Sąd Okręgowy w Rzeszowie w pierwszym półroczu 2024 roku do sądu tego wpłynęło 628 nowych pozwów rozwodowych. Również nasza kancelaria rozwodowa w Rzeszowie odnotowała wzrost ilości spraw rozwodowych, które prowadzimy dla naszych Klientów.

Spis treści

Czym zajmuje się adwokat rozwodowy?

Adwokat rozwodowy zajmuje się prowadzeniem spraw rozwodowych niemniej, jeśli zagłębimy się bardziej w temat rozwodu i związanego z nim postępowania przed sądem okaże się, że pomoc adwokata rozwodowego jest w rzeczywistości bardzo złożona i wielowymiarowa.

Do najważniejszych zadań jakie ciążą na adwokacie rozwodowym należy oczywiście zabezpieczenie wszelkich interesów reprezentowanej strony. O ile w przypadku rozwodu bez orzekania o winie współmałżonków postępowanie przed sądem nie jest zbyt skomplikowane i często ogranicza się w zasadzie do jednej krótkiej rozprawy o tyle w przypadku rozwodów małżonków, którzy posiadają wspólne małoletnie dzieci albo gdzie jeden z małżonków żąda ustalenia winy żony lub męża postępowanie przed sądem jest zdecydowanie bardziej skomplikowane i poprowadzenie takiej sprawy wymaga większej wiedzy merytorycznej oraz doświadczenia, którego udzielić może właśnie adwokat rozwodowy.

Do podstawowych zadań adwokata rozwodowego należy w szczególności sporządzanie pism procesowych, w tym tych, które inicjują postępowanie, reprezentowanie strony podczas rozprawy w sądzie oraz prowadzenie rozmów i negocjacji ze stroną przeciwną.

Jedynym z zadań adwokata rozwodowego, które starają się realizować pełnomocnicy z naszej kancelarii rozwodowej w Rzeszowie, a które nie jest takie oczywiste, jest udzielenie emocjonalnego wsparcia reprezentowanej stronie podczas całego postępowania, które niejednokrotnie może okazać się niezwykle stresującym przeżyciem.

Czy adwokat specjalizujący się w rozwodach może pomóc?

Skorzystanie z usług adwokata specjalizującego się w rozwodach zwykle niesie ze sobą wiele korzyści, ponieważ dobry adwokat od rozwodów potrafi pomóc w wyborze najodpowiedniejszego sposobu poprowadzenia postępowania w sprawie a często przyczynić się do uzyskania porozumienia pomiędzy małżonkami. Tak jak już wspominano, oprócz wsparcia merytorycznego jakiego może udzielić adwokat od rozwodów jego obecność w trakcie postępowania może okazać się nieocenionym wsparciem psychicznym, które pomoże zminimalizować pojawiający się stres.

Kiedy zwrócić się o pomoc do adwokata od rozwodów?

Do adwokata od rozwodów warto zwrócić się zawsze gdy czujemy taką potrzebę niemniej, z profesjonalnej pomocy warto skorzystać szczególnie wtedy gdy jesteśmy mocno skonfliktowani ze współmałżonkiem, małżonek żąda orzeczenia rozwodu z naszej wyłącznej winy, strony posiadają wspólne małoletnie dzieci, których także będzie dotyczyło postępowanie jak również wtedy kiedy strony w postępowaniu rozwodowym chcą dokonać podziału majątku wspólnego.

Ile kosztuje adwokat rozwodowy?

Koszty adwokata rozwodowego każdorazowo są ustalane indywidualnie przy uwzględnieniu wielu czynników takich jak skomplikowanie sprawy, czasochłonność przygotowania poszczególnych pism, czy odległość od sądu, w którym będzie toczyć się sprawa (co ma znaczenie głównie przy ustalaniu wynagrodzenia za zastępstwo na rozprawie).

Decydując się na rozwód trzeba mieć jednak na uwadze, że wynagrodzenie pełnomocnika to nie jedyne koszty jakie trzeba będzie ponieść w związku z toczącym się postępowaniem, ponieważ pozew o rozwód podlega opłacie w wysokości 600 zł a dodatkowo, w przypadku gdy strona decyduje się na udział profesjonalnego pełnomocnika ma obowiązek opłacić opłatę skarbową od udzielonego pełnomocnictwa, która wynosi 17 zł.

Jak uzyskać rozwód w Rzeszowie

Pierwszą czynnością zmierzającą do uzyskania rozwodu powinno być złożenie pozwu rozwodowego do Sądu Okręgowego, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, o ile chociaż jedno z małżonków stale w tym okręgu przebywa. Następnie, sprawa zostanie zarejestrowana oraz zostanie przydzielony sędzia, który ją rozpozna. W dalszej kolejności powinna nastąpić wymiana pism procesowych stron, którą rozpoczyna doręczenie pozwanemu pozwu wraz z wszystkimi dołączonymi do niego załącznikami w celu umożliwienia ustosunkowania się do twierdzeń i dowodów jakie powołał powód. Dalej, sąd wyznaczy termin pierwszej rozprawy, na której niejednokrotnie dochodzi także do zakończenia postępowania i wydania wyroku (w sprawach, które są bardziej skomplikowane zdarza się, że sąd jest zmuszony do wyznaczenia kilku terminów co znacząco wpływa na długość całego postępowania).

Ile trwa sprawa rozwodowa w Rzeszowie

Sprawy rozwodowe w Rzeszowie od dnia ich zainicjowania do dnia zakończenia zwykle trwają między trzy a sześć miesięcy chociaż nasze ostatnie doświadczenia pokazują, że zdarzają się także takie sprawy, w których od dnia wniesienia pozwu do prawomocnego zakończenia postępowania upłynęło niespełna trzy miesiące. O jednym z takich „ekspresowych” rozwodów wspominaliśmy już w poprzednim wpisie zamieszczonym na stronie pt. Ekspresowy rozwód w Rzeszowie.

Jeżeli czytasz ten tekst, najpewniej potrzebujesz naszej pomocy. Zapraszamy zatem na spotkanie w naszej Kancelarii Adwokackiej w Rzeszowie, gdzie wspólnie omówimy sytuację i znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Doświadczony adwokat rozwodowy zabezpieczy w odpowiedni sposób Twoje interesy i będzie bronił Twoich praw.

Obszar naszej działalności to nie tylko Rzeszów. Prowadzimy sprawy również w innych miastach, w szczególności takich jak Krosno, Tarnów czy Przemyśl. Aby ułatwić kontakt, spotkanie może odbyć się także zdalnie, z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość. się także zdalnie, z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość.

Kancelaria ani poszczególni autorzy nie odpowiadają za jakiekolwiek szkody majątkowe lub niemajątkowe, które mogłyby powstać w przypadku zastosowania się do treści zamieszczonych na stronie internetowej Kancelarii, w szczególności na blogu. Umieszczone teksty nie stanowią opinii prawnej ani jakiejkolwiek porady prawnej i nie mogą być podstawą do podjęcia jakiejkolwiek decyzji. Treść bloga nie dotyczy stanu obowiązującego prawa i jest jedynie odzwierciedleniem poglądów autorów poszczególnych wpisów. Nie jest to również oficjalne stanowisko Kancelarii w jakiejkolwiek sprawie. Autorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany zamieszczonych tekstów oraz poglądów w każdym czasie, w szczególności wówczas, gdy dojdzie do zmiany stanu prawnego lub orzecznictwa sądowego. Czytelnik treści zawartych na stronie internetowej Kancelarii powinien zdawać sobie sprawę, że tylko kontakt z adwokatem lub radcą prawnym i wyczerpująca analiza indywidualnej sprawy z wszystkimi jej odrębnościami może pozwolić na udzielenie adekwatnej pomocy i porady prawnej.